2013-10-17
17 października rozpoczęła się w naszej placówce kolejna edycja projektu ,,Jak być rodzicem dziecka niepełnosprawnego” przy współpracy z Poradnią Psychologiczno - Pedagogiczną Nr 1 w Olsztynie. Warsztaty prowadzi psycholog - Małgorzata Napierała.
Głównymi celami projektu są:
1. Poszerzanie kompetencji wychowawczych rodziców w zakresie stwarzania optymalnych warunków rozwoju dzieci we wszystkich sferach, zgodnie z ich mozliwościami i potrzebami,
2. Wzajemne wspieranie się rodziców dzieci ze złożoną niepełnosprawnością w ramach utworzonej grupy wsparcia.
Te dwa głowne cele są uzupełnione celami szczegółowymi.
Pierwsza realizacja projektu odbyła się w 2005 roku, a ogromną korzyścią z zapoczątkowania tej współpracy z Poradnią było zapotrzebowanie rodziców na kolejne edycje w latach następnych. Wychodząc naprzeciw potrzebom rodziców zrealizowaliśmy wspólnie z Poradnią Nr 1 kolejne dwie edycje programu w roku 2006 oraz 2007.
Obecne zajęcia odbywają się raz w tygodniu , trwają dwie godziny zegarowe przez kolejnych 6 tygodni. Prowadzone są w sposób warsztatowy, metodami aktywnymi z wykorzystaniem ćwiczeń grupowych:
- pracy w parach,
- dyskusji grupowej,
- rundy w kręgu,
- dzielenia sie doświadczeniami,
- burzy mózgów,
- psychodramy.
Rodzice dzięki tym spotkaniom lepiej poznają się między sobą, uczą się rozpoznawać i nazywać własne uczucia, akceptować uczucia innych. Nazywając i wyrażając swoje emocje, poznają sposoby radzenia sobie z trudnymi sytuacjami.
W trakcie spotkań rodzice podnoszą swoje kompetencje wychowawcze w zakresie form aktywności dziecka niepełnosprawnego, korzyści z aktywności dla jego rozwoju. Sporządzając zaś ,,Indywidualną mapę możliwości” dziecka, poszukują nowych form jego aktywności,sporządzając jego osobliwy ,,obszar samodzielności”.
Rodzice wspólnie z psychologiem, tworzą ,,Bank pomysłów”, z którego będą mogli czerpać pomysły radzenia sobie w trudnych sytuacjach oraz w rozwiązywaniu problemów.
projekt: artformat.pl wykonanie, system CMS: virtualmedia.pl Odwiedziło nas: gości.