Szkoła pamięta

Spacer śladami Feliksa Nowowiejskiego - cz.1

2019-10-22

22 października 2019 roku zainicjowaliśmy w naszej placówce akcję Ministerstwa Edukacji Narodowej „Szkoła Pamięta”. Celem tych działań jest uwrażliwienie dzieci i młodzieży na potrzebę pielęgnowania pamięci o osobach, dzięki którym żyjemy w wolnym kraju, czytamy piękne książki czy słuchamy ich muzyki.

 

Pierwszym działaniem, którego realizacji podjęły się dwie grupy: Starszaków z NPSDS oraz Szałaputów z OREW wraz z muzykoterapeutką był spacer śladami Feliksa Nowowiejskiego, polskiego kompozytora urodzonego w Barczewie. Nowowiejski przez wiele lat związany był z artystycznym życiem Olsztyna, między innymi grał jako organista w Katedrze Świętego Jakuba. Szerszej publiczności znany jest on ze współpracy z poetką Marią Konopnicką, z którą stworzył „Rotę”.

 

Odkrywanie ścieżek naszego wielkiego kompozytora rozpoczęliśmy od wizyty pod jego domem oraz podziwiania katedry. Po drodze do Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej im. Feliksa Nowowiejskiego złożyliśmy kwiaty pod pomnikiem Adama Mickiewicza oraz uczciliśmy pamięć osób zasłużonych dla Olsztyna. Przy Państwowej Szkole Muzycznej wspomnieliśmy postać Fryderyka Chopina, z którego twórczością zapoznawaliśmy się w minionym roku szkolnym.

 

Na zakończenie ćwiczyliśmy w Parku im Janusza Kusocińskiego wybitnego biegacza, złotego medalisty olimpijskiego rozstrzelanego podczas II Wojny Światowej przez okupantów niemieckich w lesie w Palmirach.

powrót

projekt: artformat.pl wykonanie, system CMS: virtualmedia.pl     Odwiedziło nas: gości.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką plików Cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu w Twojej przeglądarce. X